Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Zalety gruntowych pomp ciepła – skąd ich popularność?

gruntowa-pompa-ciepla-zalety

Zalety gruntowych pomp ciepła – skąd ich popularność?

Szybko rosnące ceny prądu, gazu oraz paliw stałych przyczyniają się do drastycznego wzrostu kosztów ogrzewania domów tradycyjnymi metodami. Sytuacja ta zachęca do poszukiwania rozwiązań alternatywnych i jednym z nich jest gruntowa pompa ciepła z sondami pionowymi. Jej popularność w Polsce z każdym rokiem jest coraz większa. Z czego to wynika, jakie są zalety tego urządzenia i ile trzeba zapłacić za jego montaż? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

Gruntowa pompa ciepła – co to jest?

Choć coraz popularniejsze dziś gruntowe pompy ciepła są urządzeniami bardzo nowoczesnymi, tak okazuje się, że mają niezwykle długą historię. Wzmianki o nich pojawiły się bowiem już w roku 1748, ale dopiero ponad wiek później opracowano związaną z nimi koncepcję naukową. Pierwszy model powstał z kolei w roku 1948 – jego twórcą był Robert C. Webber. Czym w takim razie jest ten sprzęt?

Służy do ogrzewania budynków i zasada jego działania jest bardzo zbliżona do tej znanej z lodówek. Chłodziarko-zamrażarka pobiera ciepło ze swojego wnętrza, a następnie oddaje je na zewnątrz. Gruntowa pompa funkcjonuje tak samo, a główna różnica polega na tym, że „wyciąga” energię cieplną z gruntu i przekazuje ją do domu.

Aby praca urządzenia była efektywna, wykonuje się odwiert na głębokość od 30 do 100 m, a następnie umieszcza w nim pionową sondę. W jej wnętrzu krąży specjalnie przygotowany roztwór solanki, który stopniowo ogrzewa się od ziemi. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, trafia do parownika. Tam następuje przekazanie zgromadzonej w nim energii cieplnej do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku.

Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła?

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie budynku z wykorzystaniem tego urządzenia, największy wydatek poniesiesz na jego zakup. Cena pompy ciepła waha się w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak duże rozbieżności wynikają m.in. z tego, że na rynku dostępne są modele o różnej mocy grzewczej. Im większą powierzchnię ma dom, tym wydajniejszy musi być ogrzewający go sprzęt.

Kolejne koszty związane są z przygotowaniem instalacji, zarówno w budynku, jak i poza nim. Prace zewnętrzne obejmują przede wszystkim odwierty pod gruntowe pompy ciepła. Usługę taką świadczy nasza firma DRILL TEAM, a jej cena zaczyna się już od 75 zł netto za każdy wywiercony metr. Obejmuje ona jednak także:

  • montaż wymiennika energii cieplnej,
  • wypełnienie otworu specjalną obsypką kwarcową,
  • przeprowadzenie próby ciśnieniowej.

Z kolei w budynku należy przygotować kompletny system grzewczy rozprowadzający do kaloryferów energię cieplną pobraną przez pionowe sondy.

Zalety gruntowych pomp ciepła

Inwestycja w tego typu urządzenie grzewcze tylko z pozoru wydaje się kosztowna. Największą jego zaletą jest bowiem energooszczędność. Gruntowe pompy ciepła są zasilane prądem, ale zużywają go bardzo niewiele, co zmniejsza koszty utrzymania budynku. Do tego, ponieważ wykorzystują przede wszystkim odnawialne źródło energii, są bardzo ekologiczne. W efekcie gminy w całym kraju prowadzą różne programy, w ramach których osoby decydujące się na ich montaż mogą uzyskać duże dofinansowanie.

Inne, równie ważne zalety tych urządzeń grzewczych, to:

  • wysoka wydajność działania przez cały rok dzięki głębokim odwiertom, w których znajdują się sondy pionowe,
  • sprawność szacowana nawet na kilkadziesiąt lat, a do tego wyjątkowo niski wskaźnik awaryjności (wystarczy regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne),
  • prosty montaż przy każdym budynku, zarówno dopiero budowanym, jak i już istniejącym.

Co ważne, montując gruntową pompę ciepła, możesz nawet całkowicie uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej. Wystarczy zasilać to urządzenia instalacją fotowoltaiczną, na którą także otrzymasz dotację.

Zainwestuj w gruntowe pompy ciepła i tanio ogrzewaj dom, dbając o środowisko!

Wszystkie powyższe zalety sprawiają, że inwestycja w gruntową pompę ciepła może zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie. Do tego, co najważniejsze, ogrzewając nią dom, przyczyniasz się do ochrony środowiska. Jeśli zdecydowałeś się na zakup tego sprzętu, zgłoś się do naszej firmy DRILL TEAM. Od wielu lat zajmujemy się wykonywaniem pionowych odwiertów pod sondy. Gwarantujemy profesjonalne i kompleksowe usługi w przystępnej cenie – zapraszamy do kontaktu!