Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Studnie głębinowe – co warto wiedzieć?

studnie-glebinowe-pomorskie

Studnie głębinowe – co warto wiedzieć?

Całkowita niezależność od dostaw z wodociągu i brak opłat za korzystanie z wody to podstawowe czynniki, przez które wiercenie studni głębinowej staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zlecić odwierty w celu wykonania własnego ujęcia, chcesz poznać etapy oraz orientacyjny koszt realizacji przedsięwzięcia, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, dlaczego opłaca się czerpać wodę z prywatnego źródła!

Studnie głębinowe – własna woda i oszczędność

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w prywatne ujęcie wody do celów mieszkalnych i życiowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że wiele działek nie posiada dostępu do gminnych oraz miejskich sieci wodociągowych. W takim przypadku odwierty pod studnie głębinowe często stanowią jedyny sposób na zapewnienie dostaw wody na potrzeby gospodarstwa domowego. Jednak własne ujęcie to także wiele innych korzyści dla inwestora, z których najważniejsze to m.in.:

 • uniezależnienie się od sieci komunalnej, której standard często pozostawia sporo do życzenia,
 • rozwiązanie problemu niskiego ciśnienia, charakterystycznego dla wielu wodociągów,
 • możliwość zasilania instalacji hydraulicznej oraz grzewczej za darmo,
 • brak konieczności uzyskiwania pozwolenia wodno-prawnego dla odwiertów do głębokości 30 m – pod warunkiem wykorzystania cieczy wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Jak widać, jest wiele powodów, dla których własna, profesjonalna studnia głębinowa może stać się optymalnym wyborem, jeśli chodzi o zapewnienie dostaw wody do budynku mieszkalnego. Fakt, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie, gdy kwota na fakturach wzrasta z miesiąca na miesiąc, nie powinien więc dziwić.

Etapy wykonania studni głębinowej

Przedstawiliśmy już korzyści, które niesie ze sobą własna studnia głębinowa i kiedy warto się na nią zdecydować. Czas dowiedzieć się, jak przebiega jej budowa. W przypadku tego rodzaju inwestycji można wymienić 7 kluczowych etapów, które wskazujemy poniżej.

 1. Wytyczenie lokalizacji budowy na działce.
 2. Wykonanie odwiertu do określonej głębokości.
 3. Montaż kolumny studziennej.
 4. Uszczelnienie oraz żwirowanie odwiertu.
 5. Pomiar wydajności ujęcia głębinowego.
 6. Dobór oraz montaż pompy i zestawu hydroforowego.
 7. Zabezpieczenie oraz podłączenie studni do budynku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że realizacja tego rodzaju inwestycji zwykle wymaga sporządzenia odpowiedniego, indywidualnego projektu, który uwzględnia m.in. zapotrzebowanie domowników na wodę, przyjęte rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne czy warunki panujące na działce. Głębokość, do jakiej przeprowadza się odwierty, zależy od poziomu występowania wód gruntowych na danym obszarze. W przypadku mocno zamulonych ujęć konieczne może okazać się zastosowanie pompy głębinowej antypiaskowej, której konstrukcja przystosowana jest do czerpania wody o zwiększonej zawartości piasku oraz innych zanieczyszczeń.

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Na łączny koszty budowy własnego ujęcia wody wpływa kilka istotnych czynników. Cena uzależniona jest m.in. od tego, na jaką głębokość zrealizowany zostanie odwiert. Przy założeniu, że koszt 1 metra wynosi 250-300 zł, wystarczy prosty rachunek, by dowieść, że wiercenie studni o głębokości 10 m to wydatek ok. 2500-3000 zł. Do tego należy doliczyć nakłady na zakup pompy głębinowej, kolumny studziennej oraz ewentualnego, dodatkowego osprzętu. W cenie ujmuje się także koszty związane z budową przyłącza. Szacuje się, że średni kosztorys całej inwestycji oscyluje w granicach ok. 6000-7000 zł.

Profesjonalne studnie głębinowe – zaufaj ekspertom

Decydując się na budowę z DrillTeam, możesz liczyć na indywidualną wycenę Twojej inwestycji oraz najlepszy stosunek jakości do ceny usługi. Od lat realizujemy kompleksowe, profesjonalne odwierty, a zasięg naszych usług obejmuje całe województwo pomorskie. Szukasz sposobu, by uniezależnić się od dostaw wody z sieci? A może potrzebujesz firmy, która zrealizuje dla Ciebie niewielkie, przydomowe ujęcie lub wydajne źródło na cele przemysłowe? Już dziś skontaktuj się z nami i zleć fachowe, szybkie stworzenie studni głębinowej ekspertom z wieloletnim doświadczeniem.