Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Odwierty pod pompy ciepła – jak przebiega ich wykonywanie?

Odwierty pod pompy ciepla – jak przebiega ich wykonywanie

Odwierty pod pompy ciepła – jak przebiega ich wykonywanie?

Popularność odnawialnych źródeł energii z roku na rok umacnia się w Polsce – dotyczy to również domowych użytkowników i systemów centralnego ogrzewania. Miejsca instalacji zasilanych paliwami kopalnymi coraz częściej zajmują pompy ciepła, które są nie tylko ekologiczne i ekonomiczne, ale także w pełni bezobsługowe. W artykule opisujemy odwierty pod te urządzenia. Sprawdź, jaka powinna być ich głębokość i dowiedz się, jakie technologie wykorzystuje się przy wierceniu pod modele z pionowymi sondami.

Jak działa pompa ciepła?

Metoda działania systemu sprowadza się do poboru energii cieplnej z gruntu, wody lub powietrza. W żadnym z tych przypadków do ogrzewania domu nie jest potrzebne spalanie żadnego paliwa, dzięki czemu rozwiązanie to jest w pełni zeroemisyjne. Oczywiście, taki pobór ciepła możliwy jest pod warunkiem zaistnienia odpowiednich przemian fizycznych (sprężania, skraplania, parowania, rozprężania), które urządzenie wykorzystuje, by tłoczyć energię grzewczą do domu.

Urządzenie odbiera ciepło z dolnego źródła, a następnie przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania. Zamknięty system, w którym nie dochodzi do wytwarzania energii, a jedynie jej pobierania oraz transportowania, czyni gruntowe pompy z sondami pionowymi, wydajnym, a przy tym w pełni przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem grzewczym.

Zalety posiadania pompy ciepła

Do podstawowych korzyści, jakie zapewnia inwestycja w gruntowe, wodne lub powietrzne pompy cieplne, należą m.in.:

  • możliwość efektywnego wykorzystywania energii odnawialnej do ogrzewania domu,
  • brak konieczności spalania paliw w procesie grzewczym,
  • prosty montaż i bezobsługowe działanie,
  • ekologiczna, cicha praca,
  • całkowity brak emisji CO2 przy podłączeniu do instalacji fotowoltaicznej,
  • niezależność od cen oraz dostępności opału,
  • brak konieczności wydzielania oraz wyposażania kotłowni,
  • niskie koszty eksploatacji oraz bezpieczeństwo.

Warto w tym miejscu dodać, że koszty tego rodzaju inwestycji da się obniżyć, korzystając z państwowych oraz samorządowych dotacji, atrakcyjnie oprocentowanych kredytów czy ulgi podatkowej.

Odwiert pod pompę ciepła – na jakiej głębokości?

Skoro gruntowa, pionowa pompa ciepła pobiera energię z gruntu, jasne staje się, że do jej wydajnego i niezawodnego działania niezbędne jest wywiercenie odpowiednio głębokiego otworu. Wraz ze zwiększaniem głębokości wzrasta również temperatura, dzięki czemu urządzenie jest w stanie tłoczyć więcej energii geotermalnej. To, jak głęboki odwiert do pompy trzeba wykonać, zależy od kilku istotnych czynników, takich jak powierzchnia domu czy warunki panujące na danym terenie.

W praktyce wiercenie pod gruntowe pompy z sondami pionowymi najczęściej wykonuje się na głębokościach 100-150, a nawet 200 m. Wszystko po to, aby dostać się do cieplejszych warstw podłoża.

Wiercenie pod pompy ciepła – metoda wykonania odwiertu

Wybór optymalnej technologii wiercenia uzależniony jest od warunków gruntowych, które bada się poprzez drążenia próbne. Odwiert pod sondę pionową najczęściej realizowany jest metodą wiercenia obrotowego z płuczką lub – w przypadku twardego i skalistego podłoża – technologii obrotowo-udarowej.

Aby do wnętrza możliwe było wpuszczenie sondy, maszyna do odwiertów wykonuje otwór o jednakowej średnicy na całej długości. Z reguły wiercenie odbywa się tzw. jednym marszem, a więc w sposób ciągły, bez wyjmowania narzędzia wiertniczego. Taka metoda uznawana jest za efektywną.

Komu zlecać odwierty pod pompy ciepła?

Aby mieć pewność, że system grzewczy zostanie zainstalowany na odpowiedniej głębokości, odwierty warto zlecać doświadczonym wykonawcom, dysponującym odpowiednim zapleczem technologicznym, wiedzą oraz bogatym doświadczeniem. W DrillTeam wykonujemy pionowe wiercenia geotermalne, spełniające najbardziej rygorystyczne standardy, gwarantujące niezawodne i efektywne funkcjonowanie pomp ciepła w każdych warunkach. Skontaktuj się z nami już dziś i zyskaj indywidualnie dopasowany projekt oraz wycenę Twojej usługi!