Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Pompa ciepła – dlaczego warto się na nią zdecydować?

pompa ciepła gruntowa pionowa, pompa ciepła pionowa, odwierty pod pompę ciepła, odwiert pod pompę ciepła

Pompa ciepła – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Rosnące koszty ogrzewania w połączeniu z coraz wyższą świadomością ekologiczną społeczeństwa skłaniają inwestorów do poszukiwania wydajnych, bezobsługowych, a przy tym tanich w eksploatacji i przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych. Wszystkie te kryteria doskonale spełnia gruntowa pompa z kolektorem pionowym, która nie tylko nie wymaga zakupu paliwa, ale pozwala również całkowicie zrezygnować z budowy kotłowni. Sprawdź, jak działają pompy ciepła, czy warto zdecydować się na tego rodzaju system grzejny i poznaj jego największe zalety.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

W ostatnich latach na temat gruntowych pomp ciepła z sondami pionowymi zrobiło się szczególnie głośno, ze względu na ich wysoką wydajność oraz bezobsługowy charakter. Są to urządzenia, które pobierają ciepło z otoczenia, a następnie transportują je do pomieszczeń, rozprowadzając w domowej instalacji centralnego ogrzewania. Stanowią bardzo efektywne rozwiązanie, które przy udziale energii elektrycznej jest w stanie dostarczać energię do budynku bez konieczności spalania jakiegokolwiek paliwa.

Warto zdawać sobie sprawę, że każda pompa ciepła – zarówno pozyskująca energię z powietrza, jak i gruntowa z sondami pionowymi, jest elementem szerszego systemu. Urządzenie pobiera energię z dolnego źródła: gruntu, powietrza lub wody, a następnie zamienia ją na ciepło, które przekazuje do instalacji grzewczej w budynku. Do współpracy z tego rodzaju urządzeniami preferowane są instalacje niskotemperaturowe, takie jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe. Rzadziej natomiast wykorzystuje się tradycyjne kaloryfery, wymagające urządzeń wysokotemperaturowych.

Pompa ciepła – czy warto kupić?

Błędem jest sprowadzenie instalacji tego rodzaju systemu jedynie do kwestii grzewczych, gdyż jest to technologia, która może zaoferować inwestorom znacznie więcej niż tylko bezemisyjne ogrzewanie. Odpowiadając na pytanie o to, czy warto wydać pieniądze na odwierty pod pompy ciepła oraz na zakup i montaż niezbędnych urządzeń, warto bliżej poznać możliwości i zalety posiadania takiego systemu:

  1. Pompa ciepła efektywnie ogrzewa mieszkanie oraz podgrzewa wodę użytkową.
  2. W upalne dni można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, rezygnując z montażu klimatyzacji.
  3. System może nadzorować także pracę rekuperatora (wentylacji mechanicznej), tworząc komplementarny układ grzewczo-wentylacyjny.
  4. Pompę ciepła możesz również wykorzystać do podgrzewania powietrza trafiającego do budynku, wspierając działanie systemu rekuperacji.
  5. Urządzenia te doskonale współpracują z domową instalacją fotowoltaiczną, dlatego, jeśli rozważasz inwestycję w darmowy prąd ze słońca, pionowa pompa ciepła będzie efektywnym i w pełni bezkosztowym źródłem energii.
  6. Na zakup oraz montaż systemu możesz uzyskać dofinansowanie w ramach licznych programów dotacyjnych, obniżając koszty całej inwestycji. Możesz również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając część wydatków w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ogrzewanie domu energią pochodzącą z gruntu, powietrza lub wody pozwala całkowicie uniezależnić się od rosnących w zawrotnym tempie cen paliw. Właściciele pomp ciepła nie muszą również martwić się o dostępność ani jakość oferowanego na rynku opału. Wszystko to sprawia, że ta nowoczesna technologia z roku na rok zdobywa coraz szersze grono zwolenników.

Czy warto zakładać pompy ciepła?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, gruntowe pompy ciepła stanowią rozwiązanie idealne do nowych domów, a także budynków energooszczędnych. Ich bezobsługowy charakter, niskie (lub wręcz zerowe) koszty eksploatacyjne, a także w pełni ekologiczny charakter czynią je technologią, która sprawdzi się w budownictwie pasywnym, charakteryzującym się bardzo niskim zapotrzebowaniem energetycznym.

Drillteam Odwierty – pompy ciepła w Pomorskiem

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz już pełne przekonanie, że montaż tego ekologicznego ogrzewania to dobry wybór, skontaktuj się z nami. Realizujemy kompleksowe usługi, obejmujące odwierty pionowe pod pompy ciepła wraz z ich sprzedażą oraz profesjonalnym montażem. Obszar naszego działania obejmuje całe województwo pomorskie oraz okolice. Potrzebujesz porady dotyczącej wyboru oraz instalacji urządzeń? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z wsparcia doświadczonych ekspertów.