Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Pompa ciepła – zasada działania

gruntowe pompy ciepla

Pompa ciepła – zasada działania

W instalacjach centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej coraz częściej wykorzystuje się pompy ciepła. Do wyboru są m.in. modele wodne, powietrzne oraz, cieszące się stale rosnącą popularnością, gruntowe, z poziomymi lub pionowymi sondami. Choć każdy z nich pozyskuje energię cieplną z innego źródła, zasada ich działania jest niemalże identyczna. Zostań z nami, jeśli chcesz ją poznać – w artykule zagadnienie to opisują specjaliści firmy DrillTeam zajmującej się m.in. montażem tych urządzeń na terenie województwa pomorskiego. Sprawdź, dlaczego ten sprzęt grzewczy uznawany jest za wyjątkowo ekologiczny i energooszczędny!

Dlaczego pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością?

Niskie zużycie energii jest niewątpliwie głównym czynnikiem zachęcającym ludzi do tego, aby montować gruntowe pompy ciepła z pionowymi sondami, powietrzne lub wodne. Najlepszym dowodem na to są dane rynkowe – w porównaniu do roku 2020, w 2021 ich sprzedaż była aż o 80% wyższa. Ceny surowców energetycznych systematycznie rosły od lat, a w ostatnim czasie, z racji trudnej sytuacji na świecie, osiągnęły wartości wręcz zawrotne. Do tego pojawiło się realne zagrożenie ich braku w okresie zimowym. Opisywane przez nas urządzenia pobierają prąd, ale potrzebują go relatywnie niewiele, biorąc pod uwagę ich moc grzewczą. Dodatkowo można je podłączyć do instalacji fotowoltaicznej.

Jednak to dopiero początek zalet, gdyż np. pionowa pompa ciepła gruntowa z sondami jest godna polecenia także z innych powodów. Specjaliści naszej firmy DrillTeam podkreślają, że urządzenia te są przede wszystkim:

  • bardzo ekologiczne – zeroemisyjne, a do ogrzewania wykorzystują głównie odnawialne źródła energii,
  • uniwersalne – nadają się do montażu zarówno w nowych budynkach, jak i nawet bardzo starych (konieczna jest termomodernizacja),
  • wyjątkowo proste w eksploatacji, praktycznie bezobsługowe.

Jak działają pompy ciepła?

Bardzo często spotkać można informacje mówiące o tym, że zasada działania tych urządzeń grzewczych jest analogiczna jak w klimatyzacji, tylko odwrócona. Sporo w tym prawdy, gdyż wiele współczesnych klimatyzatorów można przełączać na tryb ogrzewania. Jak w takim razie pracuje np. gruntowa pompa ciepła z sondami pionowymi?

Wszystko zaczyna się od pobrania energii cieplnej z konkretnego źródła – w naszym przykładzie będzie to grunt. Dochodzi do ogrzewania glikolu, który trafia do urządzenia znajdującego się na powierzchni i jest odbierany przez krążący w nim czynnik roboczy. Przetłacza go sprężarka, znacząco podnosząc jego ciśnienie i, co się z tym wiąże, temperaturę. Już mocno rozgrzany przechodzi do kolejnego układu, w którym zgromadzone ciepło jest oddawane do instalacji C.O. lub C.W.U. znajdującej się w budynku. Ostatnim etapem jest rozprężenie czynnika roboczego. Ulega on schłodzeniu i od tego momentu cały powyższy proces zaczyna się od nowa.

Oczywiście, jak już wspominaliśmy, pompy ciepła, których montaż realizujemy m.in. w województwie pomorskim, mogą pobierać energię z różnych źródeł. Zalicza się do nich:

  • grunt – w odwiertach umieszczane są pionowe lub poziome sondy,
  • woda – zwykle pochodzi ze studni głębinowej,
  • powietrze – w tym przypadku energia cieplna z otoczenia od razu jest przekazywana do czynnika roboczego.

Energooszczędność pompy ciepła a współczynnik COP – koniecznie zwróć na niego uwagę!

Jeśli planujesz zakup i montaż takiej pompy, niezależnie, czy będzie gruntowa z pionowymi sondami, powietrzna, czy wodna, koniecznie zwróć uwagę na współczynnik COP. Jest on głównym wyznacznikiem energooszczędności danego urządzenia. Służy do określania proporcji pomiędzy ilością wytwarzanej energii cieplnej a wykorzystywanej elektrycznej. Jeśli np. wynosi 3, oznacza to, że sprzęt na każde wyprodukowane 3 kWh ciepła zużyje 1 kWh prądu.

Zleć specjalistom z DrillTeam montaż gruntowej pompy ciepła!

Jeśli liczysz na możliwie najwyższą wydajność grzewczą tego urządzenia, powinieneś postawić na model gruntowy. Jego montaż wiąże się z koniecznością wykonania pionowych odwiertów pod sondy, w czym specjalizuje się nasza firma DrillTeam, działająca na terenie województwa pomorskiego. Podpowiemy, jaka pompa ciepła sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku i podłączymy ją do instalacji w budynku – zapraszamy do kontaktu!