Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła?

odwiert pod pompę ciepła

Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła?

Z powodu coraz wyższych cen surowców energetycznych wielu właścicieli domów ogrzewanych klasycznymi kotłami CO rozważa zmianę systemu grzewczego na bardziej ekonomiczny. Pod tym kątem absolutnym liderem są pompy ciepła, szczególnie gruntowe z pionowymi sondami, pod które odwierty wykonuje nasza firma DrillTeam, działająca na terenie województwa pomorskiego. Zużywają relatywnie niewiele energii, są bardzo wydajne i jednocześnie przyjazne środowisku. Jeśli jesteś nimi zainteresowany, w artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek związanych z wyborem tych urządzeń. Skorzystaj z porad specjalistów i sprawdź, na co zwrócić uwagę przed montażem!

Zacznij od wyboru rodzaju pompy ciepła

Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest to, że zamiast produkować ciepło, wyciągają je z otoczenia i przekazują do instalacji CO w budynku. Na rynku dostępne są pompy pobierające energię cieplną z 3 różnych źródeł:

  • gruntu,
  • powietrza,
  • wody.

W efekcie pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, planując taki zakup, jest wybór jednego z powyższych rodzajów. Model gruntowy, choć nieco droższy w montażu od pozostałych, w polskich warunkach klimatycznych sprawdza się najlepiej. Głęboko pod ziemią panuje bowiem stała, dodatnia temperatura, niezależna od pory roku i warunków atmosferycznych na powierzchni. Dzięki temu urządzenie to cechuje się najwyższą wydajnością, a więc inwestycja w nie stosunkowo szybko się zwraca. Wspomniana nieco wyższa cena montażu wynika z tego, że aby je zainstalować, należy wykonać odwiert pod pompę ciepła. Następnie, w otworze umieszcza się pionową sondę, która pobiera energię cieplną z gruntu. Jeśli jesteś zainteresowany jego wykonaniem, skontaktuj się z firmą DrillTeam!

Z kolei modele powietrzne są zdecydowanie najtańsze w zakupie i montażu, ale kosztem najniższej wydajności. Do tego ich efektywność jest zmienna, zależna od temperatury na zewnątrz, która w okresie zimowym często spada znacznie poniżej 0°C.

Ostatnią opcją jest wodna pompa ciepła, pod którą także robi się odwierty pionowe, a konkretniej, studnie głębinowe. Podziemna woda, podobnie jak grunt, ma raczej stałą temperaturę, ale w przeciwieństwie do niego jest znacznie zimniejsza. W efekcie urządzenie pobierające z niej energię cieplną cechuje się niższą wydajnością, a przy tym jego montaż wymaga obecności podziemnego cieku na działce.

Optymalna moc pompy ciepła

Gdy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj urządzenia grzewczego, przyjdzie czas na analizę zapotrzebowania energetycznego budynku. Pamiętaj, że pompy ciepła, w tym z pionowymi sondami umieszczanymi w odwiertach, dostępne są w wersjach o różnej mocy. Aby ustalić, jaka będzie optymalna w Twoim przypadku, możesz m.in.:

  • przeanalizować dotychczasowe zużycie energii na ogrzewanie, jeśli planujesz zmianę systemu grzewczego,
  • zlecić przeprowadzenie tzw. audytu energetycznego,
  • zapoznać się dokumentacją budynku (dotyczy obiektów dopiero budowanych), gdzie znajdziesz informacje o szacunkowym zapotrzebowaniu na energię.

Instalacja elektryczna pod pompę ciepła

Ostatnia ważna kwestia dotyczy domów jednorodzinnych już istniejących, szczególnie tych starszych. W ich przypadku inwestycja w ten system grzewczy często wiąże się z koniecznością przygotowania nowej instalacji elektrycznej. Pompa ciepła pionowa z sondą umieszczaną w odwiercie, wodna czy powietrzna musi być podłączona do prądu i im większe ma na niego zapotrzebowanie, tym grubsze przewody go dostarczają. Do mocy 3 kW zwykle są 3-żyłowe, natomiast powyżej nierzadko nawet 5-żyłowe.

Przy okazji warto zastanowić się nad inwestycją w fotowoltaikę. Wykorzystując ją do zasilania tego urządzenia grzewczego, obniżysz rachunki za energię elektryczną. Pamiętaj, że na montaż paneli fotowoltaicznych możesz uzyskać dofinansowanie z rządowego programu Mój Prąd.

Montujesz pionową pompę ciepła? Zleć wykonanie odwiertu firmie DrillTeam!

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w gruntowe urządzenie grzewcze, już dziś zgłoś się do nas. Profesjonalnie i szybko wykonamy odwiert pionowy pod sondę, a następnie go zabezpieczymy i uzbroimy. Dzięki współpracy z firmą DrillTeam, która działa na terenie całego województwa pomorskiego, Twoja pompa ciepła zostanie kompleksowo przygotowana do połączenia z instalacją CO w budynku!