Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Gdzie umieścić studnię na działce?

studnia ogrodowa wiercenie

Gdzie umieścić studnię na działce?

Przydomowe ujęcie to sposób na uniezależnienie się od lokalnego dostawcy wody. W wielu miejscach jest to jedyna opcja z powodu braku dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Osobom chcącym w nie zainwestować zwykle poleca się głębinowe studnie ogrodowe. Choć ich wiercenie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, są wydajne i bezpieczne. Oczywiście wcześniej należy ustalić miejsce dla takiego obiektu. Jak to zrobić? W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie! Skorzystaj z porad specjalistów naszej firmy DrillTeam, która zajmuje się projektowaniem takich instalacji i wykonywaniem odwiertów pionowych w województwie pomorskim!

Dlaczego głębinowa studnia jest lepsza od innych jej rodzajów?

Wodę we własnym zakresie można pozyskiwać zarówno z wierconej ogrodowej studni głębinowej, jak i kopanej lub abisyńskiej. Niewątpliwie w przypadku dwóch ostatnich cena wykonania jest niższa, gdyż odchodzą koszty związane z odwiertami pionowymi, a i prostsze jest projektowanie. Jednak ich poważną wadą jest stosunkowo niewielka głębokość – odpowiednio około 5 oraz 10 metrów.

W efekcie nadają się w zasadzie jedynie do nawadniania ogrodów i ewentualnie mycia samochodów. Powodem jest wątpliwa jakość, pobieranej z nich wody, gdyż zlokalizowana płytko może zawierać mnóstwo zanieczyszczeń. Jednocześnie należy liczyć się z niską wydajnością studni kopanej lub abisyńskiej, która może drastycznie spadać szczególnie w okresach suszy hydrologicznej.

Jeśli więc chcesz naprawdę uniezależnić się od sieci wodociągowej, powinieneś zainwestować w ogrodowe ujęcie głębinowe. Jest wiercone na znacznie większą głębokość i jego najważniejsze zalety to:

  • stała i bardzo wysoka wydajność źródła,
  • doskonała czystość wody – przechodzi przez nawet kilka naturalnych warstw filtracyjnych,
  • oszczędność pieniędzy – korzystanie z wodociągu jest o wiele droższe.

Jeśli mieszkasz na terenie województwa pomorskiego, projektowanie studni możesz zlecić naszej firmie. Przygotujemy projekt, a do tego zajmiemy się wykonaniem odwiertu pionowego, gwarantując konkurencyjne ceny – skontaktuj się z doradcą DrillTeam.

Gdzie na działce powinna znajdować się studnia głębinowa?

Czas przejść do sedna artykułu, a więc lokalizacji tego typu wierconego ujęcia ogrodowego. Miejsce, w którym wykonuje się odwierty pionowe dla studni głębinowych, jest oczywiście uzależnione od występowania podziemnych warstw wodonośnych. Określa się je przede wszystkim na podstawie map hydrologicznych dla danego obszaru. Jeśli w okolicy już znajdują się jakieś ujęcia, bardzo ułatwiają one śledzenie przebiegu cieku wody pod ziemią. Po ustaleniu optymalnego punktu rozpoczyna się wiercenie – w razie braku efektu należy zacząć je od nowa w innym miejscu.

Jednak w procesie projektowania studni głębinowej należy także brać pod uwagę przepisy. Odwierty pionowe dla ogrodowych ujęć można wykonywać pod warunkiem, że znajdują się w minimalnej odległości:

  • 5 metrów od obrzeży działki,
  • 750 cm od rowów melioracyjnych,
  • 15 metrów od źródeł zanieczyszczeń (np. szambo) lub 30 m jeśli stosowany jest system rozsączający ścieki,
  • 70 metrów od hodowli zwierząt, jeśli znajdują się tam nieutwardzone wybiegi.

Czy na wiercenie studni głębinowej potrzeba pozwolenia?

Zazwyczaj obiekty tego typu wiercone są na głębokość do 30 metrów. W takiej sytuacji, jeśli ogrodowa studnia głębinowa będzie miała wydajność poniżej 5 m3 na dobę, można ją wykonać bez pozwolenia. Należy je uzyskać w przypadku głębszych odwiertów pionowych, gdzie dodatkowo podczas projektowania ujęcia wody trzeba ustanowić 10-metrową strefę ochronną wokół niego.

Projektowanie i odwiert pod studnię głębinową zleć naszej firmie DrillTeam!

Z racji wysokiej wydajności takiego ogrodowego ujęcia i dobrej jakości wody z niego, możesz całkowicie uniezależnić się od sieci wodociągowej. W efekcie inwestycja w jego wiercenie szybko się zwróci. Nasza firma DrillTeam, działająca na terenie województwa pomorskiego, projektuje studnie głębinowe – mamy konkurencyjne ceny! Oprócz tego dysponujemy sprzętem do wykonywania odwiertów pionowych, które profesjonalnie zabezpieczamy. Skontaktuj się z nami w celu dokładnego zapoznania się z usługą.