Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Gruntowe pompy ciepła – jakie są wymagania techniczne podczas instalacji?

W dobie wysokich cen surowców energetycznych wielu właścicieli domów szuka alternatywnych rozwiązań w zakresie ogrzewania budynków. Jednym z nich, w ostatnich latach cieszącym się coraz większą popularnością, jest gruntowa pompa ciepła z sondami pionowymi. To rozwiązanie wydajne i tanie w eksploatacji, a przy tym wyjątkowo ekologiczne. Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w takie urządzenie, w artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące formalności związanych z jego montażem. Skorzystaj z porad specjalistów naszej firmy – DrillTeam, wykonującej na terenie województwa pomorskiego m.in. odwierty pod te systemy grzewcze!

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym czy pionowym – które rozwiązanie wybrać?

Na początek kilka słów wyjaśnienia odnośnie do dwóch dostępnych typów tego urządzenia. O ile zasada działania obu jest podobna, tak spore różnice dotyczą ich wydajności oraz kosztu montażu.

Gruntowa pionowa pompa ciepła wymaga wykonania odwiertów na dość dużą głębokość (zwykle od 30 do 100 metrów). Wiąże się to z dużymi kosztami inwestycji, ale za to taki system grzewczy jest niezwykle wydajny. W otworach umieszczane są sondy, które pobierają energię cieplną z głębokich warstw ziemi i przekazują ją do wymiennika umiejscowionego obok budynku. Ponieważ na takich głębokościach panuje stała temperatura, wydajność grzewcza zawsze jest na bardzo wysokim poziomie, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Do tego odwierty można robić nawet na działkach o małej powierzchni, co także stanowi istotną zaletę.

W przypadku gruntowych poziomych pomp ciepła prace ziemne ograniczają się tylko do wykonania płytkich wykopów, w których rozkłada się kolektory. Z racji braku konieczności robienia odwiertów koszt montażu takiej instalacji jest niższy w stosunku do tej wykorzystującej pionowe sondy. Jednak umiejscowienie systemu tuż pod powierzchnią gruntu sprawia, że jest on bardzo podatny na warunki atmosferyczne. Energia cieplna pochodzi przede wszystkim z wód opadowych oraz promieni słonecznych ogrzewających ziemię. W efekcie urządzenia te cechuje dużo niższa wydajność. Do tego przygotowanie pod nie instalacji wymaga posiadania rozległej działki.

Montaż gruntowej pompy ciepła z pionowymi sondami – jakich formalności wymaga?

Jak widzisz, instalacje pionowe, choć nieco droższe w wykonaniu, mają wyższą efektywność grzewczą, przez co inwestycja w nie szybko się zwraca. Jeśli planujesz przeprowadzić ją na terenie województwa pomorskiego, montaż gruntowych pomp ciepła zleć naszej firmie – DrillTeam. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem do robienia odwiertów pod sondy.

Jednak przed zleceniem wykonania prac ziemnych będziesz musiał dopełnić kilku formalności, jak:

  • przygotowanie projektu robót geologicznych,
  • zgłoszenie do lokalnego urzędu planowanego terminu rozpoczęcia realizacji odwiertów – brak sprzeciwu w terminie do 30 dni oznacza zgodę podmiotu,
  • uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (jeśli gruntowa pompa ciepła z pionowymi sondami ma wykorzystywać energię wód podziemnych, co wymaga wywiercenia studni głębinowej).

Jakie obowiązki spoczywają na inwestorze montującym gruntową pompę ciepła?

Oprócz dopełnienia powyższych formalności musisz pamiętać o obowiązkach, jakie będą na Tobie spoczywać w związku z montażem gruntowej pompy ciepła. Jako inwestor zlecający wykonanie pionowych odwiertów pod sondy musisz:

  • posiadać aktualną mapę geodezyjną danego terenu,
  • zapewnić możliwie najłatwiejszy dojazd na działkę dla ciężkiego sprzętu, szczególnie wiertnicy,
  • zagwarantować dostęp do przyłącza wodociągowego oraz elektrycznego,
  • wynająć kontener na odpady – do indywidualnego ustalenia z wykonawcą.

Zleć firmie DrillTeam wykonanie odwiertów pod pionowe sondy pompy ciepła!

Jak widzisz, ilość formalności w związku z taką inwestycją jest stosunkowo niewielka. Pamiętaj, że decydując się na montaż tego urządzenia, zyskasz wydajny, tani w eksploatacji i ekologiczny system grzewczy budynku. Planując wykonanie prac ziemnych skorzystaj z usług naszej firmy, działającej na terenie województwa pomorskiego. Zadbamy o to, aby gruntowa pompa ciepła z sondami pionowymi pracowała z maksymalną wydajnością. Sprawnie wykonujemy odwierty na określoną głębokość, uzbrajamy je i podłączamy kolektory do instalacji w budynku.