Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Jakie są rodzaje pomp ciepła i które najlepiej pasują do Twojego domu?

odwierty studni głębinowych

Nowoczesne, zasilane paliwami kopalnymi systemy grzewcze do domów cechują się wysoką wydajnością. Jednak z racji zachodzących w nich procesów spalania generują zanieczyszczenia, a przy tym są drogie w eksploatacji z powodu wysokich cen nośników energii. W efekcie wiele osób kieruje swoją uwagę w stronę rozwiązania alternatywnego, jakim jest pompa ciepła – np. gruntowa z pionowymi sondami. Jej rodzajów jest jednak więcej, dlatego przed zakupem powinieneś poznać je wszystkie. W artykule opisują je specjaliści naszej firmy – DrillTeam, zajmującej się m.in. montażem tych urządzeń na terenie województwa pomorskiego. Sprawdź, która wersja sprawdzi się w Twoim domu!

Jak działają pompy ciepła?

Na początek nieco teorii, wyjaśniającej, dlaczego urządzenia te uznaje się za ekologiczne i tanie w eksploatacji. Wynika to z faktu, że ogrzewają budynki bez spalania paliw kopalnych – jak to możliwe?

Przykładem niech będzie tutaj gruntowa pompa ciepła z sondami pionowymi. Jej montaż wymaga wykonania głębokiego odwiertu obok domu. W tym przypadku energia cieplna pozyskiwania jest z głębokich warstw ziemi, a następnie przekazywana do wymiennika, gdzie ogrzewa czynnik krążący w instalacji CO budynku. Do poprawnego działania wymaga tylko podłączenia do prądu i zużywa go zdecydowanie mniej niż np. piec akumulacyjny.

Co ważne, każdą pompę ciepła, w tym gruntową z pionowymi sondami, można zasilać z instalacji fotowoltaicznej. Obniża to rachunki za prąd i zmniejsza ślad węglowy.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Wspomnieliśmy już o tym, że urządzenia te mogą pozyskiwać energię cieplną zgromadzoną pod powierzchnią ziemi. Jednak, jak informują specjaliści naszej firmy, zajmującej się ich montażem, jej źródeł jest więcej. To właśnie pod tym kątem można wyróżnić trzy rodzaje pomp ciepła.

Możesz wybierać spośród modeli:

  • gruntowych z pionowymi lub poziomymi sondami,
  • wodnych,
  • powietrznych.

Kiedy warto wybrać gruntową pompę ciepła?

Jeśli chcesz efektywnie ogrzewać cały dom nawet w czasie srogiej zimy, powinieneś postawić na ten model. Specjaliści naszej firmy podkreślają jednak, że tylko gruntowa pompa ciepła pionowa gwarantuje wysoki komfort termiczny w każdych warunkach. Wynika to z faktu, że sondy pobierające energię cieplną umieszczone są głęboko pod powierzchnią gruntu, gdzie przez cały rok panuje praktycznie stała temperatura.

Wspominamy o tym dlatego, że alternatywą dla powyższego urządzenia są gruntowe modele poziome. W ich przypadku montaż pomp ciepła , który w województwie pomorskim realizuje nasza firma – DrillTeam, przeprowadza się bez wykonywania odwiertu. Prace ziemne ograniczają się do przygotowania płytkiego wykopu, w którym układane są sondy. Niestety, temperatura gruntu na tej głębokości jest zmienna, zależna od warunków atmosferycznych. W efekcie podczas silnych mrozów wydajność ogrzewania może być niska.

odwierty studni głębinowych

Gdzie sprawdzają się wodne pompy ciepła?

Modele wodne są równie wydajne, jak opisane wcześniej gruntowe pompy ciepła z pionowymi sondami. Jednak ich montaż wiąże się z koniecznością posiadania dostępu do źródła wody. Są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy jest nim np. małe jeziorko czy rzeczka, ponieważ wtedy koszt przygotowania instalacji będzie relatywnie niski. Alternatywę stanowi tylko bardzo kosztowne wykonanie dwóch odwiertów pod studnie głębinowe – jednym woda jest pobierana, a drugim oddawana.

Powietrzne pompy ciepła tylko jako dodatkowe ogrzewanie

Na koniec kilka słów o modelach powietrznych, które cieszą się dużą popularnością z racji najniższej ceny. Są tanie zarówno w zakupie, jak i montażu, gdyż dla takich pomp przygotowuje się tylko instalację naziemną. Pozyskują energię cieplną z powietrza, którego temperatura jest bardzo zmienna. Oznacza to niską wydajność grzewczą przy dużych mrozach, a więc, jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła w budynku.

Postaw na gruntową pompę ciepła i zleć jej montaż firmie DrillTeam!

Jak widzisz, w większości przypadków najlepszym wyborem jest model gruntowy pionowy. Jeśli interesuje Cię właśnie taka pompa ciepła i mieszkasz w województwie pomorskim, zgłoś się do naszej firmy DrillTeam! Wykonujemy i uzbrajamy odwierty pod sondy, a do tego przeprowadzamy montaż całego systemu. Zapraszamy do kontaktu, podczas którego omówimy szczegóły tej usługi!