Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Jakie są zalety odwiertów pionowych pod pompy ciepła?

Są różne metody ogrzewania i chłodzenia budynków. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła z odwiertami pionowymi. Dlaczego warto w nie inwestować? Dowiedz się, jakie są ich zalety. Wyjaśniamy, gdzie sprawdzają się najlepiej i od czego zależy cena wykonania odwiertu.

Pompy ciepła z odwiertami pionowymi

Zanim zainwestujesz w jakikolwiek system grzewczy lub chłodzący, poznaj sposób jego działania. Pompy ciepła oparte o odwierty pionowe(https://drillteam.pl/services/pompy-ciepla/)wykorzystują energię geotermalną, czyli ciepło zgromadzone w gruncie. Z tego względu są ekologiczne i często polecane przez osoby dbające o środowisko naturalne. Stanowią doskonałą alternatywę dla spalania paliw kopalnych. Urządzenie to wykorzystuje tak zwane medium, na przykład mieszankę glokolu z wodą, które przechodzi przez specjalistyczne rurki i przenosi ciepło z dna odwiertu. Latem można skorzystać z cyklu odwrócenia, czyli chłodzenia budynku.

Uniwersalne zastosowanie

Sam opis działania pompy pozyskującej energię geotermalną wskazuje na jej największe zalety. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się przez cały rok. Jest doskonale dopasowane do polskiego klimatu, w którym występują duże różnice temperatur. Jeden system może skutecznie ogrzać i ochłodzić budynek. Odwierty pionowe do pompy ciepła można przeprowadzić w wielu miejscach, niezależnie od rodzaju gruntu. Decydują się na nie na przykład właściciele domów jedno i wielo-rodzinnych. Ponadto coraz częściej spotykane są w obiektach komercyjnych i przemysłowych, takich jak zakłady przemysłowe, ośrodki wypoczynkowe i biurowce. Energia geotermalna może zostać wykorzystana również do ogrzewania szklarni lub utrzymania odpowiedniej temperatury wody w basenie.

Stabilne źródło ciepła

W przeciwieństwie do turbin wiatrowych lub paneli słonecznych pompy ciepła z odwiertami pionowymi są zupełnie niezależne od warunków atmosferycznych. Stanowią stabilne źródło energii. Nie wymagają też szczególnej konserwacji i ich eksploatowanie jest bardzo wygodne dla użytkownika. Po zainstalowaniu działają przez wiele lat, wyróżnia je duża odporność na uszkodzenia. Z punktu widzenia inwestora najbardziej kosztowny jest sam proces montażu. Cena odwiertu pionowego w dobrej firmie wiertniczej (https://drillteam.pl/o-nas/) jest jednak atrakcyjna, a geotermalny system grzewczo-chłodzący bez wątpienia opłaca się użytkownikom. Zapewnia większą niezależność energetyczną i brak zmartwień związanych z niestabilnymi cenami węgla lub oleju opałowego na rynku.

Mała powierzchnia zabudowy

Właścicieli niewielkich działek z pewnością ucieszy fakt, że wdrożenie systemu geotermalnego nie wymaga dużej powierzchni zabudowy. Szczegóły techniczne warto omówić z wykonawcą projektu. To jednak pewne, że odwierty pionowe mogą zostać przeprowadzone na ograniczonej przestrzeni, nawet przy małym domu jednorodzinnym. Fachowcy zajmą się montażem rozdzielaczy i studzienek zbiorczych oraz wprowadzą instalację do pomieszczeń kotłowni. Cena uzależniona jest od indywidualnych warunków. Dla przykładu, za wypełnienie odwiertu termocementem przyjmuje się stawkę w przeliczeniu na 1 metr.

Ekologiczna energia

Jest wiele czynników, ze względu na które opisywany w tym artykule rodzaj pomp ciepła jest ekologiczny. Przede wszystkim zwraca się uwagę na redukcję emisji gazów cieplarnianych, stanowiących główną przyczynę globalnego ocieplenia. Tego typu urządzenia wykorzystują energię odnawialną. Raz zainstalowane, działają przez długi czas i nie wymagają przeprowadzania prac modernizacyjnych, co również jest korzystne dla środowiska naturalnego. Unia Europejska zachęca do wdrażania rozwiązań ekologicznych i właściciele budynków mogą korzystać ze specjalnych programów dofinansowania systemu.

Odwierty pionowe pod pompy ciepła

Szukasz stabilnego źródła energii, które zapewni ogrzewanie zimą i chłodzenie latem? Postaw na odwierty pionowe pod pompy ciepła. Są ekologiczne i niezależne od warunków atmosferycznych. Skontaktuj się z nami (https://drillteam.pl/kontakt/), a doradzimy w kwestiach technicznych i odpowiemy na wszystkie pytania. Pomożemy Ci sprawnie zainstalować wszystkie elementy układu.