Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Zalety i koszty odwiertów geotermalnych w domach jednorodzinnych

odwierty pod geotermalne pompy ciepła

W dobie rosnących kosztów energii coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych poszukuje alternatywnych metod jej pozyskiwania – tańszych i przyjaznych środowisku. Jedną z nich jest wykorzystanie do ogrzewania budynków naturalnego ciepła zgromadzonego we wnętrzu Ziemi. Aby móc z niego korzystać, należy zainwestować w odwierty pod geotermalne pompy ciepła. W artykule specjaliści naszej firmy – DrillTeam, wykonującej tego typu prace ziemne wyjaśniają, jakie są zalety posiadania tej przydomowej instalacji grzewczej – sprawdź!

Czym są odwierty geotermalne?

Średnia temperatura jądra Ziemi waha się w okolicach 5400°C. To ogromna ilość energii cieplnej, która nieustannie promieniuje od wnętrza naszej planety w stronę jej zewnętrznych warstw. Z tego powodu nawet grunt znajdujący się relatywnie blisko powierzchni kumuluje w sobie pewną część tego ciepła i, co najważniejsze, jego ilość jest praktycznie stała przez cały rok.

Odwierty geotermalne umożliwiają jego pozyskanie i wykorzystanie np. do ogrzewania domu jednorodzinnego. Wykonuje się je z myślą o montażu instalacji pomp ciepła – umieszcza się w nich pionowe sondy, które pobierają ciepło z głębi planety i transportują je na powierzchnię. Zwykle otwory takie mają głębokość od 30 do 100 metrów (już na 10 m jest stała temperatura gruntu, zawsze dodatnia, która im głębiej, tym jest wyższa).

Ile kosztuje wykonanie odwiertu geotermalnego pod pompę ciepła?

Wykonanie prac ziemnych stanowi dość istotną część kosztów inwestycji w ten system grzewczy. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, ile orientacyjnie trzeba przeznaczyć pieniędzy na odwierty geotermalne, cennik otrzymasz po kontakcie z naszą firmą – DrillTeam! Oferujemy kompleksową usługę, która obejmuje prace ziemne oraz przygotowanie instalacji pod pompę ciepła!

Inwestycja w odwiert geotermalny pod pompę ciepła relatywnie szybko się zwróci!

Musisz mieć świadomość, że koszt wykonania tego systemu grzewczego dla domu jednorodzinnego zwykle jest dość wysoki. Jednak, choć trzeba sporo zainwestować na początek, pieniądze zaczną się zwracać już od pierwszego dnia uruchomienia instalacji! Dzięki niej wyraźnie obniżysz rachunki za medium, które do tej pory wykorzystywałeś do ogrzewania budynku. Największe wydatki związane są zarówno z przygotowaniem odwiertów geotermalnych, jak i zakupem pomp ciepła. Liczbę otworów oraz moc urządzeń grzewczych należy dobrać pod względem powierzchni domu, dlatego warto w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalistów – zapraszamy do kontaktu z DrillTeam.

Jakie są zalety wykonania odwiertów geotermalnych przy domu jednorodzinnym?

Oszczędność pieniędzy i szybki zwrot z inwestycji to dwie z wielu zalet posiadania takiej instalacji, które docenią właściciele budynków jednorodzinnych. Do innych istotnych korzyści płynących z eksploatacji odwiertów geotermalnych z podłączonymi do nich pompami ciepła należy zaliczyć również:

  • dostęp do czystego i niewyczerpalnego źródła energii,
  • ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, co jest ważnym krokiem w stronę ochrony środowiska,
  • wysoką wydajność grzewczą niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia (np. panele słoneczne są bezużyteczne nocą, a w czasie niepogody produkują niewielkie ilości prądu).

Czy trzeba uzyskać pozwolenie na odwiert geotermalny pod pompę ciepła?

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w pompy ciepła, na wykonanie odwiertów geotermalnych możesz potrzebować pozwolenia. Wiercenia do głębokości 30 metrów wykonuje się bez konieczności dopełniania formalności. Gdy natomiast otwór ma być głębszy (od 30 do 100 m), niezbędne jest przygotowanie projektu geologicznego, który należy przedstawić w lokalnym urzędzie. Z kolei powyżej 100 metrów wymagane jest już posiadanie tzw. planu ruchu Zakładu Górniczego.

Zleć wykonanie odwiertów geotermalnych i montaż pomp ciepła specjalistom z DrillTeam!

Pamiętaj, aby planując taką inwestycję, jej wykonanie zostawić w rękach doświadczonych specjalistów. Nasza firma DrillTeam gwarantuje profesjonalne i terminowe wykonanie instalacji, która będzie dostosowana do powierzchni Twojego domu jednorodzinnego. Już teraz zajrzyj na stronę i sprawdź orientacyjny cennik odwiertów geotermalnych pod pompy ciepła, a następnie skontaktuj się z nami aby poznać szczegóły oferty!