Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Jak działają odwierty geotermalne w pompach ciepła?

odwierty geotermalne

Coraz więcej osób decyduje się wykorzystywać odnawialne źródła energii do zasilania systemów grzewczych domów jednorodzinnych. Jednym ze sposobów na jej pozyskiwanie jest przygotowanie odwiertów geotermalnych. Umieszczone w nich pompy ciepła z pionowymi sondami to innowacyjne urządzenia, które cechują się energooszczędnością i wysoką wydajnością. Dzięki nim można utrzymywać komfortową temperaturę we wnętrzach zarówno w okresie zimowym, jak i letnim, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania budynku. W artykule specjaliści naszej firmy DrillTeam opisują zasadę działania takiej instalacji – zapraszamy do lektury!

Czym jest odwiert geotermalny pod pompę ciepła?

Z technicznego punktu widzenia jest to wywiercony pionowo otwór w ziemi, którego długość zazwyczaj waha się w granicach pomiędzy 30 a 100 m. Na takich głębokościach panuje już stała, zawsze dodatnia temperatura, która rośnie z każdym metrem w dół i jest całkowicie niezależna od warunków zewnętrznych. Odwierty pod geotermalne pompy ciepła przygotowuje się po to, aby umieścić w nich tzw. sondy. W ich wnętrzu znajduje się czynnik roboczy (mieszanina wody z glikolem), który porusza się w obiegu zamkniętym – krąży pomiędzy najniższym punktem instalacji a urządzeniem odbiorczym zamontowanym na powierzchni.

Na jakiej zasadzie działają odwierty geotermalne?

Sposób działania takich instalacji jest bardzo podobny do tego znanego między innymi z systemów klimatyzacji. Odwierty geotermalne są źródłem ciepła, które pompy przekazują do urządzeń ogrzewających budynek. Jak wyjaśniają specjaliści naszej firmy – DrillTeam, cały ten proces można podzielić na 4 etapy:

  1. Pobranie energii cieplnej z wnętrza Ziemi – absorbuje ją czynnik roboczy przepływający przez sondę umieszczoną w otworze.
  2. Przesłanie ogrzanej cieczy do urządzenia odbiorczego – pompa tłoczy mieszaninę wody z glikolem, kierując ją do parownika.
  3. Przekazanie energii cieplnej – czynnik roboczy jest odparowywany (przechodzi w stan gazowy), sprężarka podnosi jego ciśnienie (powoduje to wzrost temperatury) i kieruje do skraplacza, gdzie następuje oddanie ciepła (np. do instalacji CO w domu) oraz rozprężenie gazu, który powraca do fazy ciekłej.
  4. Powrót cieczy do odwiertu geotermalnego – po powyższym procesie czynnik roboczy jest zimny, dlatego, wracając do sondy, może ponownie odebrać energię cieplną z wnętrza Ziemi.

Najważniejsze zalety odwiertów geotermalnych pod pompy ciepła

Jeśli tylko masz trochę wolnej przestrzeni wokół swojego domu jednorodzinnego, powinieneś pomyśleć o inwestycji w odwierty geotermalne. Dzięki pompom ciepła z pionowymi sondami każdego roku zaoszczędzisz dużo pieniędzy na ogrzewaniu budynku, obniżając związane z nim rachunki. W efekcie koszty poniesione na wykonanie takiej instalacji relatywnie szybko się zwrócą.

Do innych istotnych zalet tych systemów grzewczych specjaliści naszej firmy, DrillTeam, zaliczają:

  • możliwość eksploatacji nawet przez cały rok – zimą instalację wykorzystasz do ogrzewania pomieszczeń, a latem do ich chłodzenia,
  • wykorzystywanie odnawialnego źródła energii i brak emisji toksycznych związków chemicznych (zmniejszysz swój ślad węglowy),
  • ponadprzeciętną niezawodność – prawidłowo wykonane i odpowiednio uzbrojone odwierty pod geotermalne pompy ciepła mogą służyć nawet dziesięciolecia bez konieczności przeprowadzania poważnych napraw.

Przejdź na zieloną energię cieplną – zleć firmie DrillTeam wykonanie odwiertów geotermalnych!

Niezależnie od tego, czy do ogrzewania domu wykorzystujesz kotły na paliwa stałe lub gaz, czy elektryczne piece konwekcyjne, przejście na pompę ciepła będzie bardzo korzystne. Zmniejszysz koszty utrzymania budynku i przyczynisz się do ochrony środowiska! Wykonanie odwiertów geotermalnych zleć naszej firmie – DrillTeam. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem do realizacji tego typu prac ziemnych i mamy ogromne doświadczenie w ich wykonywaniu. Prezentujemy kompleksową ofertę, w ramach której nawiercimy otwory, zamontujemy w nich sondy, wypełnimy je i przeprowadzimy próby ciśnieniowe – zapraszamy do kontaktu!