Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Pompa ciepła – rodzaje, warianty i ceny instalacji

pompy ciepła pomorskie, odwierty do pomp ciepła

Pompa ciepła – rodzaje, warianty i ceny instalacji

W ostatnich miesiącach obserwujemy ogromny wzrost popularności pomp ciepła. W dobie wysokich cen wszystkich nośników energii stanowią one świetną alternatywę dla pieców gazowych czy elektrycznych oraz kotłów na paliwa stałe. Są ekologiczne i choć do działania wymagają prądu, pobierają go relatywnie niewiele i można je zasilać z fotowoltaiki. Jeśli planujesz ich zakup, powinieneś zacząć od wyboru konkretnego rodzaju urządzenia, gdyż niektóre wersje wymagają wykonania odwiertów pod pionowe sondy. Z artykułu dowiesz się, jakie są ich typy oraz poznasz orientacyjne ceny montażu – zapraszamy do lektury!

Podstawowe rodzaje pomp ciepła

Wiedza na temat różnych rodzajów pomp ciepła jest niezwykle istotna. Przede wszystkim każdy z nich pobiera energię z innego źródła. Do tego różnią się ceną, łatwością instalacji i, co za tym idzie, kosztem montażu. Urządzenia te można podzielić na 3 podstawowe grupy:

  • powietrzne,
  • gruntowe pionowe i poziome,
  • wodne.

Pierwsze z nich „wyciągają” energię z powietrza na zewnątrz budynku i przekazują do ogrzewania jego wnętrza. Obecnie cieszą się największą popularnością z racji przystępnej ceny zakupu oraz prostoty wykonania współpracującej z nimi instalacji. Jednak ich wadą jest stosunkowo niska wydajność.

Drugi rodzaj urządzeń pobiera energię cieplną z wnętrza Ziemi. Z tego powodu ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Najpierw należy wykonać odwierty do pomp ciepła, w czym specjalizuje się nasza firma DrillTeam, świadcząca tę usługę na terenie województwa pomorskiego. W otworach umieszcza się sondy – podnoszą one temperaturę solanki, co wykorzystywane jest później do ogrzewania budynku.

Ostatni rodzaj tych urządzeń grzewczych cieszy się w Polsce najmniejszą popularnością. Pobierają energię z wód gruntowych, przez co każda tego typu pionowa pompa ciepła wymaga wykonania odwiertu pod studnię, np. czerpaną. To z kolei nierzadko wiąże się z koniecznością uzyskiwania pozwoleń wodno-prawnych na zrealizowanie takiej inwestycji.

Pompy ciepła dostępne są w różnych wariantach

Warto jeszcze wspomnieć o wariantach tych pomp pod kątem mechanizmu ich działania. Na rynku dostępne są urządzenia typu:

  • woda-woda – energia cieplna uzyskana ze studni głębinowej jest przekazywana do systemu CO,
  • woda-powietrze – ciepło z wód podziemnych jest bezpośrednio wykorzystywane do ogrzewania wnętrz,
  • powietrze-woda – energia pozyskana z atmosfery jest przekazywana do wodnej instalacji CO w budynku.

Z kolei gruntowa pompa ciepła występuje w wersji z sondami pionowymi i poziomymi. Montaż tej drugiej wykonuje się bez robienia odwiertów, ale można go przeprowadzić tylko na działkach o dużej powierzchni.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Największym kosztem w przypadku inwestycji w tego typu system grzewczy jest zakup urządzenia. Ceny zależne są od jego rodzaju oraz mocy i kształtują się na średnim poziomie:

  • 45 tys. zł – gruntowe,
  • 38 tys. zł – powietrzne,
  • 35 tys. zł – wodne.

Powyższe kwoty dotyczą modeli przeznaczonych do budynku o powierzchni około 100-150 mkw. Jednak pamiętaj, że planując taką inwestycję, w budżecie musisz także uwzględnić środki niezbędne do przygotowania instalacji grzewczej.

Jeśli zdecydujesz się na gruntowe pompy ciepła z sondami pionowymi, wiedz, że ich montaż dodatkowo wymaga wykonania odwiertu. Średnia cena za każdy wywiercony metr wynosi około 75 zł – taką stawkę netto proponuje nasza doświadczona firma DrillTeam działająca na terenie województwa pomorskiego. Pamiętaj, że choć w tym przypadku łączny koszt wykonania instalacji będzie relatywnie wysoki, urządzenia pobierające energię cieplną z gruntu są najwydajniejsze. Oznacza to niskie koszty eksploatacji, co przekłada się na szybki zwrot z inwestycji.

Zleć montaż gruntowej pompy ciepła specjalistom z firmy DrillTeam!

Jesteś zdecydowany na zainwestowanie w ten wydajny, energooszczędny i ekologiczny system grzewczy? W takim razie już dziś zgłoś się do specjalistów firmy DrillTeam i zleć przygotowanie całej instalacji. Działając na terenie województwa pomorskiego, dostarczamy gruntowe pompy ciepła i realizujemy ich montaż. Proponujemy urządzenia z sondami pionowymi, przygotowując pod nie odwierty – zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami oferty.