Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Czy na wiercenie studni głębinowej potrzeba pozwolenia?

Ciągle podwyżki cen mediów powodują, że nawet osoby posiadające dostęp do sieci wodociągowej rozważają instalację alternatywnego źródła nawodnienia. Zbieranie deszczówki może nie wystarczyć do utrzymania trawnika i ogrodu – tutaj najlepszą odpowiedzią będą odwierty pod studnie głębinowe. Warto zauważyć, że w pomorskim ceny tego typu rozwiązań są bardzo konkurencyjne i nie rosną tak gwałtownie, jak ogólne rozumiane usługi budowlane.

Planując odwierty studni głębinowych, ważne jest określenie, gdzie budowla będzie umieszczona, a także ile metrów pod powierzchnią ziemi znajduje się warstwa wodonośna. Warto zaufać firmom z doświadczeniem w realizacji takich instalacji w najbliższej okolicy, którym łatwo będzie określić, do jakiej głębokości trzeba się wwiercić. Drill Team działając na terenie województwa pomorskiego, doskonale orientuje się w uwarunkowaniach geologicznych terenu i w rozsądnej cenie wykona odpowiedni otwór.

Odwierty pod studnie – formalności

Dla głębokości do 30 metrów nie potrzeba dodatkowego pozwolenia na wykonanie budowli, jeśli woda z ujęcia będzie wykorzystywana tylko dla własnych potrzeb bytowych i np. podlewania ogrodu. Takie odwierty na studnie głębinowe należy jednak zgłaszać do starostwa powiatowego na specjalnym wniosku. W przypadku, gdy pobór będzie większy niż 5 m3 na dobę, lub wwiercimy się na więcej niż wspomniane 30 m, należy opłacić pozwolenie w cenie 224 zł. Nie warto na tym oszczędzać, bo kara za brak zgody wynosi nawet 500% opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych lub powierzchniowych, których ceny w województwie pomorskim są stosunkowo wysokie.

Pitna woda ze studni głębinowej

Oczywiście wody ze studni głębinowej nie można pić bezpośrednio, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać ją również w ten sposób. Planując odwierty pod naszą instalację, musimy zaznaczyć wykonawcy, w jaki sposób mamy zamiar użytkować urządzenie. Konieczny będzie zakup odpowiednich filtrów, które oprócz uzdatnienia wpłyną również na sprawność działania sprzętów takich jak pralka czy armatura kuchenna i łazienkowa. Bardzo ważne jest, by skorzystać z elementów autoryzowanych dostawców, lub wybrać wykonawcę z odpowiednim doświadczeniem i marką znaną na lokalnym rynku.

Budujemy studnię głębinową krok po kroku

Konkurencja na rynku firm specjalizujących się w budowie studni głębinowych w pomorskim jest dosyć spora, jednak oferta Drill Team gwarantuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Poniżej w prostej i czytelnej formie przedstawiamy krok po kroku czynności, jakie należy po kolei wykonać.

Średnica otworu to po określeniu umiejscowienia instalacji najważniejszy element projektu. Jego wielkość jest uzależniona od modelu pompy, jaką chcemy zastosować. Nasi pracownicy po rozmowie profesjonalnie dobiorą odpowiednie urządzenie dostosowane do potrzeb zamawiającego. Używamy narzędzi wiertniczych rekomendowanych producentów gwarantujących bezpieczeństwo i czystość wód.

Ostatnim, ale równie ważnym etapem jest wykonanie uzbrojenia odwiertu pod studnię głębinową, a także zabudowy całej konstrukcji. Nasza oferta obejmuje wszystkie te elementy łącznie z uszczelnieniem i sterownikami do pompy, które pozwalają na pełną obsługę instalacji bez konieczności montowania dodatkowych urządzeń w domu. Korzystając z całościowego rozwiązania montażu klienci Drill Team mają możliwość uzyskania jednych z najniższych cen w pomorskim przy najwyższej jakości robocizny i zastosowanych rozwiązań.

Schemat kolejności wykonywania prac:

  • Określenie miejsca, w którym umieszczona zostanie studnia głębinowa,
  • Wyznaczenie głębokości i średnicy odwiertu,
  • Zabezpieczenie otworu,
  • Dobór pompy, filtrów oraz elementów uzbrojenia i zabudowy,
  • Uszczelnienie instalacji,
  • Kontrola działania i przepłukanie studni,
  • Przeszkolenie klienta z obsługi urządzenia.

Nie wolno zapominać oczywiście o wyborze odpowiedniej firmy, która zagwarantuje, że urządzenie będzie pracować niezawodnie i efektywnie przez wiele lat. Przeglądając oferty w województwie pomorskim, serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszych cen oraz zachęcamy do kontaktu z Drill Team w celu otrzymania kompleksowej oferty.