Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Naprawa i konserwacja odwiertów geotermalnych: Kluczowe kroki w utrzymaniu efektywności systemu

odwierty pod geotermalne pompy ciepła

Dzięki wykorzystywaniu alternatywnych źródeł energii do ogrzewania domu jednorodzinnego zmniejsza się ślad węglowy i oszczędza pieniądze. To między innymi z tych powodów odwierty pod geotermalne pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Efektywność ich działania jest bardzo wysoka, ale aby móc z niej korzystać przez długi czas, należy je regularnie konserwować i na czas przeprowadzać wymagane naprawy. W artykule specjaliści naszej firmy DrillTeam wyjaśniają, jak utrzymać taki system w doskonałym stanie technicznym – skorzystaj z ich podpowiedzi!

Monitorowanie pracy pomp ciepła to podstawa

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym pompa ciepła jest w zasadzie autonomiczna. Po odpowiednim skonfigurowaniu można o niej zapomnieć, ciesząc się czystą oraz tanią energię w domu jednorodzinnym. Jednak wskazane jest, aby użytkownicy odwiertów geotermalnych regularnie monitorowali ich działanie.

Jak wyjaśniają specjaliści naszej firmy, DrillTeam, najważniejsza jest stała kontrola parametrów cieczy roboczej, a konkretnie jej:

  • temperatury,
  • ciśnienia,
  • poziomu przepływu.

Jeśli powyższe wartości są w normie, możesz mieć pewność, że instalacja funkcjonuje z maksymalną wydajnością. Z kolei gdy chociaż jedna z nich jest nieprawidłowa, powinieneś natychmiast reagować. Zleć specjaliście wykonanie przeglądu technicznego odwiertu geotermalnego i naprawy pompy ciepła, jeśli wykryte zostaną usterki.

Jak zadbać o stan odwiertu pod geotermalne pompy ciepła?

Oprócz monitorowania pracy systemu wskazane jest również przeprowadzanie jego konserwacji oraz kontrolowanie sprawności technicznej. Pod tym kątem specjaliści naszej firmy DrillTeam radzą, aby, eksploatując odwierty geotermalne:

  • czyścić wymienniki ciepła,
  • kontrolować czynnik roboczy tłoczony przez pompę,
  • przeprowadzać testy szczelności instalacji.

Czyszczenie wymienników ciepła

Urządzenia te są kluczowym elementem tego systemu, gdyż to właśnie w nich dochodzi do przekazania ciepła z czynnika roboczego tłoczonego przez pompę do domowej instalacji CO. Z racji ich budowy wymagają regularnego czyszczenia. Nadmierne nagromadzenie osadów i innego rodzaju zanieczyszczeń może obniżyć efektywność działania systemu geotermalnego. Dlatego warto regularnie je czyścić, czym powinni zająć się specjaliści.

Kontrola obiegu cieczy chłodzącej w odwiercie geotermalnym

Kolejnym istotnym aspektem jest kontrola cieczy, która krąży w sondach w odwiercie geotermalnym. Należy regularnie sprawdzać jej poziom oraz właściwości chemiczne, m.in. takie jak stężenie glikolu. Nieprawidłowe parametry czynnika roboczego mogą prowadzić do problemów z wymiennikami ciepła
i pompą.

Testy szczelności

Jedną z ważniejszych prac konserwacyjnych jest również regularne przeprowadzanie testów szczelności systemu. Celem jest tutaj wykrycie ewentualnych wycieków czynnika roboczego, w tym uszkodzeń
w rurach odwiertu geotermalnego i ich połączeniach. Naprawianie na bieżąco tego typu usterek wydłuży żywotność pomp ciepła i innych elementów tworzących instalację.

Prace naprawcze przy odwiertach geotermalnych zlecaj specjalistom!

Jeśli na etapie monitorowania czy konserwacji instalacji z pompami ciepła zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w jej działaniu, koniecznie zgłoś się do specjalistów. Usuwaniem takich usterek jak wycieki czynnika roboczego, spadki wydajności czy uszkodzenia rur powinni zajmować się fachowcy mający doświadczenie w naprawie odwiertów geotermalnych. Profesjonalne wykonywanie serwisu to również gwarancja wydłużenia żywotności całej instalacji.

Wykonaj odwiert geotermalny przy swoim domu – zgłoś się do DrillTeam!

Jeśli jesteś na etapie planowania budowy takiej instalacji przy swoim domu jednorodzinnym, zgłoś się do naszej firmy – DrillTeam. Zajmujemy się wykonywaniem odwiertów pod geotermalne pompy ciepła, gwarantując najwyższą jakość usług. Wiercimy otwory, uzbrajamy je i przeprowadzamy kompleksowe testy szczelności. Współpracując z nami, zyskasz pewność bezpieczeństwa eksploatacji systemu oraz jego długiej żywotności – zapraszamy do kontaktu!