Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Cena montażu pompy ciepła – od czego zależy?

Gruntowa pompa ciepla koszt montazu

Cena montażu pompy ciepła – od czego zależy?

Z powodu drastycznych wzrostów cen wszystkich źródeł energii obserwujemy stale rosnące zainteresowanie pompami ciepła. Stanowią odpowiedź na kryzys energetyczny, gdyż pomimo wysokiej mocy grzewczej są energooszczędne. Ich eksploatacja jest więc ekonomiczna, ale ile trzeba zapłacić za montaż? W przypadku urządzeń najwydajniejszych, a więc gruntowych z pionowymi kolektorami, usługa taka musi obejmować wykonanie odwiertu pod sondy. Łączny koszt jej realizacji zależy od kilku kluczowych czynników. W artykule najważniejsze z nich przedstawiają specjaliści firmy DrillTeam realizującej takie prace m.in. w województwie pomorskim – poznaj je już teraz!

Typ pompy ciepła ma kluczowe znaczenie dla kosztu jej montażu

Jednym z głównych czynników mających wpływ na koszt montażu pompy ciepła jest typ urządzenia. Na rynku dostępne są modele powietrzne oraz gruntowe. Pierwsze z nich pobierają energię cieplną z atmosfery i przekazują do systemu grzewczego w budynku. Z racji takiego charakteru działania są stosunkowo proste w instalacji. Za usługę tę zwykle trzeba zapłacić od około 10 do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych.

Sytuacja będzie zupełnie odmienna, jeśli zdecydujesz się na zakup jednego z modeli gruntowych. W ich przypadku energia cieplna pobierana jest z gruntu. Oznacza to, że należy wykonać pionowe odwierty pod sondę pompy ciepła. Cena montażu powinna uwzględniać zarówno prace ziemne, jak i koszt zakupu kolektora oraz przygotowania instalacji w budynku. Zwykle wynosi ona kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak choć jest wyższa niż w przypadku modeli powietrznych, tak urządzenia te cechują się dużo większą mocą grzewczą.

Jakie inne czynniki wpływają na cenę montażu pompy ciepła?

Rodzaj urządzenia ma największy wpływ na cenę jego montażu. Gruntowa pompa ciepła z sondami pionowymi będzie droższa w instalacji od powietrznej, z powodu konieczności wykonania odwiertu.

Jednak na wysokość niezbędnych do poniesienia kosztów ma wpływ także kilka innych aspektów. Pośród najważniejszych z nich należy wymienić:

  • warunki techniczne – przygotowanie instalacji grzewczej jest tańsze, jeśli dotyczy to dopiero powstającego budynku (uwzględnia się ją na etapie projektowania),
  • wielkość ogrzewanej powierzchni, która przekłada się zarówno na ilość potrzebnych materiałów, jak i łączny czas pracy,
  • lokalizację wykonawcy – im dalej ma siedzibę od miejsca realizacji zlecenia, tym wyższa będzie cena usługi.

Specjaliści naszej firmy DrillTeam przestrzegają jednak przez przesadnym szukaniem oszczędności. Pamiętaj, że gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym powinna być regularnie serwisowana. Najlepiej, jeśli zajmie się tym sam instalator. Z tego powodu powinieneś stawiać na usługi przedsiębiorstw, które do kosztów montażu od razu dodają usługę opieki serwisowej w przyszłości.

Dlaczego warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Choć można odnieść wrażenie, że pionowa pompa ciepła z kolektorem jest droga, tak jej montaż należy traktować jako długoterminową inwestycję. Urządzenie zużywa bowiem relatywnie niewiele prądu i jest oszczędniejsze np. od równie popularnych pieców gazowych. Jego sonda umieszczona w odwiercie pobiera dużą ilość energii cieplnej z ziemi, a następnie oddaje ją w wymienniku.

Co bardzo istotne, koszty ogrzewania budynku takim urządzeniem można jeszcze dodatkowo obniżyć. Gruntowe pompy ciepła doskonale nadają się do zasilania z fotowoltaiki. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja grzewcza generuje jeszcze niższe rachunki za prąd i szybciej się zwraca, a przy tym jest praktycznie zeroemisyjna, a więc ekologiczna.

Zleć specjalistom wykonanie odwiertu pod gruntową pompę ciepła!

Jeśli postanowisz zainwestować w takie urządzenie grzewcze, pamiętaj, aby realizację prac ziemnych zlecić dobrym specjalistom. Mieszkasz na terenie województwa warmińsko-mazurskiego lub pomorskiego i planujesz montaż gruntowej pompy ciepła z kolektorem pionowym? Zgłoś się do firmy DrillTeam – wykonamy odpowiedni odwiert, wykorzystując najnowocześniejsze technologie. Gwarantujemy konkurencyjne ceny, profesjonalne podejście do każdego zlecenia i jego sprawną realizację!