Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Odwiert studni głębinowej – jak wygląda proces?

Odwiert studni głębinowej

Odwiert studni głębinowej – jak wygląda proces?

W ostatnich latach obserwujemy stopniowe odchodzenie od przydomowych studni kopanych na rzecz głębinowych. Choć wymagają one więcej pracy w zakresie budowy, cechują się większą wydajnością, a do tego korzystanie z nich jest bezpieczniejsze. Jeśli Ty także chcesz zainwestować w takie ujęcie wody pitnej, musisz przede wszystkim wynająć dobrą ekipę fachowców specjalizujących się w wykonywaniu odwiertów. Jak wygląda ten proces? W artykule opisują go pracownicy firmy DrillTeam, która świadczy usługi wiercenia na terenie województwa pomorskiego – zapraszamy do lektury!

Dlaczego studnie głębinowe są lepsze od kopanych?

Tradycyjne, kopane studnie zwykle mają głębokość od kilku do maksymalnie kilkunastu metrów. Ich budowa jest więc stosunkowo prosta i tym samym zajmuje niewiele czasu. Jednak są one podatne na zanieczyszczenia, które mogą w łatwy sposób przesiąkać do płytko zlokalizowanych warstw wodonośnych. W efekcie pochodząca z nich woda nadaje się głównie do celów użytkowych, np. prania czy zmywania naczyń. Aby była zdatna do picia, najczęściej należy przepuszczać ją przez systemy filtracyjne. Dodatkowo tego typu ujęcia są podatne na coraz częściej występujące w Polsce długie okresy suszy hydrologicznej. W ich trakcie drastycznie obniża się poziom wód gruntowych, którego konsekwencją może być wyraźny spadek wydajności źródła.

Studnie wiercone, czyli głębinowe, które w województwie pomorskim w przystępnej cenie wykonuje nasza firma, są zdecydowanie pewniejszą inwestycją. W ich przypadku wykonuje się pod nie odwiert na głębokość nawet kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu woda z takiego źródła jest:

  • bardzo czysta, zwykle w pełni zdatna do picia bez konieczności filtracji,
  • zawsze dostępna w takiej samej ilości, także w czasie przedłużającej się suszy hydrologicznej,
  • często niezwykle wartościowa, bogata w różne minerały.

Jak wygląda proces wiercenia studni głębinowej?

Nasza firma od wielu lat świadczy tego typu usługi w województwie pomorskim, mając tym samym ogromne doświadczenie w branży – zawsze trzymamy się najwyższych standardów, wykonując odwierty studni głębinowych. Ceny uzależnione są przede wszystkim od wymaganej średnicy oraz głębokości otworu. Jednak w każdym przypadku proces wiercenia i przygotowania ujęcia wody wygląda podobnie, obejmując kolejno:

  • dowiercenie się na zadaną głębokość przy wykorzystaniu profesjonalnych środków wiertniczych – wykorzystujemy technologię obrotową na prawy obieg płuczki,
  • wprowadzenie do otworu rur z filtrami szczelinowymi oraz wypełnienie wolnych przestrzeni obsypką kwarcową,
  • zaizolowanie warstwy wodonośnej przy użyciu gliny pęczniejącej.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności ujęcie jest oczyszczane przez wypompowanie z niego dużej ilości wody. Oprócz tego, wykonując odwierty pod studnie głębinowe, zajmujemy się uzbrajaniem gotowych źródeł. Prowadzimy instalację wodociągową do budynku oraz montujemy pompy o odpowiednio dobranej wydajności.

Czy trzeba uzyskać pozwolenie na wiercenie studni głębinowej?

W większości przypadków przygotowania do odwiertów pod studnie głębinowe wiążą się z dopełnieniem zaledwie jednej formalności. O takich planach należy poinformować starostwo powiatowe odpowiednie do miejsca, w którym inwestycja będzie prowadzona. Urząd ma miesiąc na ustosunkowanie się do tej informacji i brak decyzji odmownej po upływie tego czasu oznacza zgodę na prowadzenie prac.

Zezwolenia są wymagane tylko w przypadku wiercenia ujęć wody pitnej o głębokości powyżej 30 metrów, których wydajność będzie przekraczać 5000 litrów na dobę.

Inwestujesz w studnię głębinową? Zleć wykonanie odwiertu specjalistom z DrillTeam!

Inwestycja w głębinowe ujęcie wody jest bardzo opłacalna, ale tylko pod warunkiem, że za jej realizację będą odpowiedzialni doświadczeni specjaliści. Jeśli więc ją planujesz, zgłoś się do naszej firmy DrillTeam – wykonujemy odwierty pod studnie na terenie województwa pomorskiego. Gwarantujemy konkurencyjne ceny, ale przede wszystkim stosowanie najlepszych, sprawdzonych metod wiercenia. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły usługi i koszt jej realizacji!