Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Kiedy najlepiej budować studnię – w lecie czy w zimie?

odwierty pionowe dla studni

Kiedy najlepiej budować studnię – w lecie czy w zimie?

Rosnące zainteresowanie budową ogrodowych ujęć wody wynika z wielu czynników. Nierzadko robi się to z konieczności, a więc braku możliwości wykonania przyłącza do sieci wodociągowej. Równie częstym powodem jest chęć uniezależnienia się od dostawcy, w tym uniknięcia konsekwencji przedłużających się susz, oraz obniżenia kosztów utrzymania nieruchomości. Ty także planujesz taką inwestycję i zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie prac związanych z wierceniem w gruncie – latem czy zimą? Lektura tego artykułu rozwieje Twoje wątpliwości. Sprawdź, co radzą specjaliści firmy DrillTeam wykonującej pionowe odwierty dla studni głębinowych na terenie województwa pomorskiego!

Jakie są zalety posiadania ogrodowej studni głębinowej?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad budową ujęcia wody, podjęcie decyzji ułatwi Ci wiedza na temat zalet tego rozwiązania. Choć wiercenie ogrodowych studni głębinowych wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, powinieneś traktować to jako inwestycję, która dość szybko się zwróci.

Najważniejsze korzyści płynące z wykonania takiego pionowego odwiertu i jego wykorzystywania to:

  • oszczędność pieniędzy – wodę masz za darmo, a płacisz tylko za niewielkie zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy,
  • uniezależnienie od sieci wodociągowej (jeśli masz możliwość podłączenia się do niej) – przestajesz przejmować się nieustannie rosnącymi w ostatnich latach rachunkami,
  • gwarancja wysokiej wydajności ujęcia – jeśli jest odpowiednio głębokie, będzie użyteczne nawet w okresie suszy hydrologicznej,
  • dostęp do krystalicznie czystej wody – pochodzi z warstw wodonośnych, w których zwykle jest nawet kilkukrotnie filtrowana w sposób naturalny.

Wszystko to przy minimalnej ingerencji w przestrzeń ogrodową dookoła budynku. Pionowe odwierty pod studnie głębinowe, które na terenie województwa pomorskiego wykonuje nasza firma DrillTeam, mają średnicę zaledwie od 125 do 200 mm. Po wykonaniu wiercenia otwór jest odpowiednio zabezpieczany, a następnie uzbrajany w elementy do czerpania wody, w tym pompę zanurzeniową.

Lato czy zima – kiedy jest najlepszy czas na wiercenie studni głębinowej?

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że obecnie odwierty pionowe w zasadzie można wykonywać przez cały rok. Choć zimą na terenie Polski w czasie siarczystych mrozów grunt czasem przemarza nawet na 1,5 metra, również w takich warunkach da się sprawnie przeprowadzić wiercenie studni głębinowych.

Zimową porą roku należy jedynie bardziej skrupulatnie podejść do kwestii planowania miejsca wykonania odwiertu pionowego pod ujęcie wody. Jest to ważne zwłaszcza w czasie roztopów następujących po wyjątkowo śnieżnym okresie. Topniejący w dużych ilościach śnieg może generować fałszywe odczyty z urządzeń analizujących umiejscowienie warstw wodonośnych pod ziemią. Istnieje ryzyko, że latem lustro wody będzie na innym poziomie niż zakładano podczas wiercenia, co zmniejszy wydajność ogrodowej studni głębinowej lub nawet uniemożliwi korzystanie z niej.

O czym należy pamiętać przed wykonaniem odwiertu dla studni głębinowej?

Jeśli zdecydujesz się na pionowy odwiert dla ogrodowej studni głębinowej, przede wszystkim pamiętaj, aby inwestycję zgłosić w lokalnym urzędzie. Projekt wymagany jest tylko w przypadku, gdy wiercenie ma być wykonane na głębokość powyżej 30 m.

Oprócz tego kluczowy jest wybór lokalizacji dla przydomowego ujęcia wody. Obecność warstw wodonośnych to jedno, ale zgodnie z przepisami miejsce takie musi znajdować się minimum:

  • 5 metrów od granicy działki (z każdej strony),
  • 15 metrów od zbiorników na nieczystości, np. szamba,
  • 30 metrów od miejsca, w którym ścieki po oczyszczeniu są wylewane bezpośrednio do gruntu.

Zleć wiercenie ogrodowej studni specjalistom z DrillTeam!

Budowa przydomowego ujęcia wody jest stosunkowo niedroga, a przynosi mnóstwo korzyści. Jednak będzie tak tylko pod warunkiem, że wykonaniem odwiertu pionowego oraz jego uzbrojeniem zajmą się specjaliści. Z tego powodu, jeśli planujesz taką inwestycję na terenie województwa pomorskiego, zgłoś się do DrillTeam. Wiercenie ogrodowych studni głębinowych to nasza specjalność! Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do realizacji takich zleceń oraz ogromnym doświadczeniem i bogatą wiedzą w tym zakresie – zapraszamy do kontaktu!