Telefon kontaktowy +48 722 148 498
pav.mlynarczyk@gmail.com Nogat 19, 82-335 Gronowo Elbląskie

Własna studnia głębinowa – jaki to koszt?

budowa studni głębinowej pomorskie

Własna studnia głębinowa – jaki to koszt?

W ostatnich latach obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania studniami głębinowymi na przydomowych posesjach. Na wielu obszarach miejska sieć wodociągowa jest bowiem niedostępna. Jednak nawet gdy można podłączyć do niej dom jednorodzinny, zwykle znacznie więcej korzyści przynosi posiadanie własnego źródła wody pitnej. Aby je przygotować, należy skorzystać z usługi wykonania odwiertu, w czym specjalizuje się nasza profesjonalna firma DRILL TEAM. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest orientacyjna cena budowy takiego ujęcia oraz poznasz podstawowe zalety tej inwestycji – zapraszamy do lektury.

Budowa przydomowej studni głębinowej – dlaczego warto?

Zaczniemy od zaprezentowania podstawowych korzyści wynikających z posiadania przydomowego źródła wody pitnej. Budowa studni głębinowej, którą możemy profesjonalne zrealizować na terenie całego województwa pomorskiego, jest przede wszystkim inwestycją opłacalną z punktu widzenia finansów.

Jeśli masz dom położony daleko od miejskiej sieci wodociągowej, koszt podłączenia się do niej jest dużo wyższy niż zrobienie odwiertu pod własne ujęcie. Do tego każdego miesiąca będziesz oszczędzać na rachunkach – w ostatnich latach ceny wody dynamicznie rosną na terenie praktycznie całego kraju.

Oprócz tego, wykonanie studni głębinowej to godna polecenia inwestycja, gdyż:

  • takie źródło jest bardzo wydajne i z powodzeniem wystarczy do tego, aby zasilić cały dom,
  • będziesz korzystać z czystej, zdatnej do picia wody – jest pobierana z głębokich warstw wodonośnych, gdzie przechodzi wiele naturalnych procesów filtracyjnych,
  • uniezależniasz się od sieci wodociągowej – z każdym rokiem w okresie letnim coraz więcej regionów Polski dotyka susza hydrologiczna, która nierzadko prowadzi do czasowego ograniczania lokalnym mieszkańcom dostępu do wody.

Odwierty studni głębinowych są obojętne dla środowiska!

Warto dodać jeszcze, że wykonywane przez naszą firmę odwierty pod studnie mają obojętny wpływ na przyrodę. Podczas budowy ujęcia głębinowego nie są emitowane żadne związki chemiczne niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Do tego sam proces tylko w nieznacznym stopniu narusza strukturę gleby. Powstaje jedynie niewielki otwór sięgający do warstwy wodonośnej, w którym umieszcza się rurę osłonową bądź klasyczną obudowę z kręgów.

Oczywiście gotowa studnia głębinowa musi być wyposażona w profesjonalną pompę wody zasilaną energią elektryczną. Jeśli chcesz, aby korzystanie z niej było w pełni ekologiczne, zawsze możesz podłączyć ją do przydomowej instalacji fotowoltaicznej.

Jaki jest orientacyjny koszt wykonania studni głębinowej?

Pod kątem finansowym najdroższym etapem inwestycji w przydomowe ujęcie wody jest dowiercenie się do warstwy wodonośnej. Ceny za odwierty studni głębinowych przeciętnie wahają się zakresie 250-300 zł/m. Zwykle otwory mają długość kilku do kilkunastu metrów, zależnie od struktury hydrologicznej terenu. Co warto podkreślić, ujęcia wody o głębokości do 30 m można zgodnie z prawem zrobić bez konieczności uzyskiwania pozwolenia oraz przygotowywania projektu.

Oczywiście profesjonalna budowa studni głębinowej obejmuje także prace związane z:

  • zabudową wykonanego odwiertu,
  • montażem pompy oraz elementami sterującymi jej pracą,
  • przygotowaniem przyłącza wody do budynku.

Koszt wywiercenia otworu przeciętnie waha się więc w zakresie 2500-3000 zł i wbrew pozorom jest bardzo atrakcyjny. Średnia cena 1 metra przyłącza wodociągowego w Polsce to bowiem 200 zł. Jeśli więc masz dom zlokalizowany np. 50 m od sieci, samo podłączenie się do niej będzie Cię kosztować minimum 10000 zł. Do tego do wydatków musisz dodać jeszcze zlecenie wykonania obowiązkowego w tym przypadku – i drogiego, projektu przyłącza.

Zleć budowę studni głębinowej profesjonalistom z firmy DRILL TEAM

Jak widzisz, budowa studni głębinowej przynosi mnóstwo korzyści, dając przede wszystkim dostęp do praktycznie darmowej wody pitnej. Jednak aby przydomowe ujęcie było wydajne i bezpieczne, za jego przygotowanie muszą być odpowiedzialni specjaliści. Z tego powodu wykonanie odwiertu zleć naszej profesjonalnej firmie DRILL TEAM. Działamy na terenie całego województwa pomorskiego, gwarantując konkurencyjny ceny i sprawną realizację zleceń – zapraszamy do kontaktu!